reklama

czwartek, 13 września 2012

Na spóźnione wakacje – Costa Brava

W ten deszczowy dzień chciałabym Was zaprosić na krótki wirtualny urlop do słonecznej  Hiszpanii…Costa Brava – region turystyczny w Katalonii (północno-wschodnia Hiszpania). Jest to miejsce szczególnie atrakcyjne pod względem krajobrazu, który obfituje w skalne urwiska i zatoki. Nazwa Costa Brava oznacza „dzikie wybrzeże” i częściowo oddaje charakter tego miejsca. Costa Brava ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego, od granicy francusko-hiszpańskiej i kończy nieopodal północno-wschodnich przedmieść Barcelony (o tym mieście pisałam troche w ostatnim poście). Na długości prawie 200 kilometrów znajdują się hotele, restauracje i domy letniskowe, które ciągną się niemal do samych plaż. Jednak turyści mogą również podziwiać miejsca zupełnie nie tknięte przez rękę człowieka,  gdzie zachowały się charakterystyczne elementy okolicy, takie jak urwiska, klify i lasy sosnowe, kończące się tuż przy piaszczystych plażach. To także są atrakcje tego regionu. Większość wybrzeża została zabudowana, jednak na Costa Brava poznajemy hiszpańską kulturę i temperament jej mieszkańców – to Hiszpania w całej swej okazałości.

Wszystkie nadmorskie kurorty Costa Brava mają wiele do zaoferowania dla turystów. Zwiedzić tam można zabytkowe gotyckie kościoły, ruiny zamków, a także ogród botaniczny. A kiedy zmęczymy się już wędrówkami po hiszpańskich uliczkach, można zwyczajnie udać się na plażę, poleżakować i wykąpać w ciepłym morzu. Ja chciałabym natomiast polecić m Miasteczko - przez poetów i malarzy nazywane “błękitnym rajem”- jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Costa Brava. Popularność wśród turystów miejscowość zawidzięcza wyjątkowo dogodnej lokalizacji - na samym wybrzeżu Costa Bravy - w pobliżu kurortów La Foca, Playa de Aro, Lloret de Mar i Malgrat. Kolorowe łodzie w porcie, wznoszący się nad zatoką średniowieczny zamek, skaliste wybrzeże i strome uliczki prowadzące wprost na plażę – to właśnie Tossa de Mar.

Ciekawość turystów budzi stara dzielnica Vila Vella - najstarsze usytuowane tu budowle pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Dzielnicę otaczają mury obronne z dobrze zachowanymi trzema wieżami widokowymi. Warto też przysiąść na chwilę w małym, malowniczym porcie, aby podziwiać zatokę i mnóstwo stateczków, które oprócz w przystani, cumują również przy brzegu zatoki.

W miejscowości Tossa de Mar nie będą się nudzić zarówno plażowicze, jak i zwolennicy zwiedzania zabytków kultury. Bliskość ruin starorzymskich sprawia, że wydaje nam się, iż czas stanął w miejscu. Uroku dodaje zabytkom ich otoczenie - sklalne urwiska, podwodne groty i lazurowe morze.
iasteczko Tossa de Mar.


Położona ok. 10 km od Lloret de Mar Tossa jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejscowości na Costa Brava. Tossa to miasteczko kontrastów, znajdziemy tu zarówno nowoczesną bazę turystyczną, jak i średniowieczny zamek i zabytkową dzielnicę Villa Vella. Będąc w Tossie koniecznie trzeba wspiąć się na zamkowe wzgórze, pospacerować alejami, zwiedzić mury obronne, dotrzeć do zamkowych wież. Malownicze widoki na zatoki, wybrzeże, starą i nową część Tossy są niezapomniane. Zabytkowa dzielnica Villa Vella wciąga w gąszcz wąskich, stromych uliczek, kamienne domki i sporo zieleni.
Żeby zobaczyć, jak imponująca jest ta stara warownia na wzgórzu warto też przejść spacerem wzdłuż nadbrzeża na drugi koniec zatoki i przyjrzeć się zamkowi z perspektywy. Warto wybrać się też na spacer uliczkami miasta, gdzie znajdziemy liczne sklepy z pamiątkami, hotele, restauracje i zielone skwerki. Tossa robi pozytywne wrażenie, warto wybrać się na taki spacer, by móc porównać tę turystyczną miejscowość z innymi kurortami na Costa Brava. Przebywając w innych miejscowościach na Costa Brava można zaplanować sobie jednodniową wycieczkę statkiem do Tossy wzdłuż wybrzeża. PolecamJ.

(źródło: Zaręba D.: Katalonia. Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada, Kraków 2010)

9 komentarzy:

 1. ale fajny opis i fantastyczne zdjęcia! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. zapraszam po wyróżnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że takie malutkie zdjęcia. mam ochotę wybrać się do Hiszpanii.. Jeszcze jak pomyślę, że tam jest ciepło i przyjemnie.. ehh;D dodaję do czytanych i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Och jak miło w ten zimowy, zimny dzień pooglądać takie zdjęcia. Hiszpania jest przepiękna, mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam wybrać :)

  Pozdrawiam serdecznie, Iza.
  http://www.zgwch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic prostszego, więc. Zarezerwuj tani bilet do Barcelony badź Girony, a my zajmiemy się resztą. Zorganizujemy Ci wspaniałe, niedrogie wakacje na Costa Brava.
  Odwiedź nas: www.investbarcelona.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. cudowne miejsce !!!!!!! :)

  OdpowiedzUsuń