Materialnym świadectwem bogactwa miasta w czasach dworu królowej Elżbiety Rejczki (Ryksy, żony króla czeskiego i polskiego Wacława II) jest katedra gotycka Ducha Świętego z 1307 r. W okresie renesansu działali tu liczni czescy czy zagraniczni uczeni i rzemieślnicy. W tym czasie została zbudowana znana dominanta Hradca - Biała Wieża.
Ze względu na dobre strategiczne położenie miasta Hradec został w czasie panowania Marii Teresy i Józefa II przebudowany na twierdzę. Po decydującej bitwie między Austrią i Prusami w niedalekim Chlumie dnia 3.7.1866 postanowiono zburzyć mury obronne, by umożliwić rozwój nowoczesnego miasta. Centrum historyczne, które jest 1962 r. rezerwatem miejskim, tworzą dwa rynki oraz liczne wąskie, klimatyczne uliczki z zabytkowymi kamieniczkami. Decydujący wpływ na nowy rozwój miasta miał burmistrz František Ulrich. Architekt profesor Jan Kotěra (1871-1923) zaprojektował kilka znaczących budynków w Hradcu Králové, z których Muzeum Czech Wschodnich (zbudowane w latach 1909-1912) jest jego najwybitniejszym projektem (fot. poniżej). Architekt profesor Josef Gočár (1880-1945), uczeń Kotěry, kontynuował prace budowlane według nowoczesnych zasad urbanistyki.
Urbanizacja miasta, wspaniałe dzieła architektoniczne, koncepcja planu przestrzennego oraz wysoki poziom usług przyciągały uwagę wielu miejscowych i zagranicznych sympatyków i fachowców, krórzy dali miastu renomę Salonu Republiki. Jedyna w swoim rodzaju architektura XX w., którą reprezentuje np. budynek muzeum, kompleks domów na Placu Masaryka, gimnazjum J. K. Tyla, most wraz z miejską elektrownią wodną, schodami Gočára, kilkoma budynkami szkolnymi z typowymi murami z cegieł, jest znana w całych Czechach. Niezwykły w Hradcu Králové jest również drewniany kościółek św. Mikołaja umieszczony w Ogrodach Jiráska, który został tu przywieziony w roku 1935 z Małej Polany w Zakarpatskiej Ukrainie (por. http://www.kralovehradecko-info.cz/pl/atraktivity/hradec-kralove/).
Jedną z największych atrakcji miasta jest odbywająca się w pierwszych dniach marca inscenizacja bitwypod Chlumem, którą w 1866 r. stoczyły wojska pruskie i austriackie. Dla amatorów sztuki współczesnej miasto ma również nie lada atrakcję – zbiory miejscowej Galerii Sztuki Współczesnej, uważane za największe w kraju. Najnowszą atrakcją jest wielkie akwarium z egzotycznymi rybami.
Jak w większości miast czeskich, można tu oprócz zwiedzania dobrze zjeść i napić sie piwa. Hradec wart jest zwiedzenia, dlatego namawiam na krótki pobyt, np. w drodze do Pragi.
Znowu coś zobaczyłam, poznałam... chociaż kiedyś przejazdem, trochę... byłam w tych stronach... Dzięki, Elvirko, za te cudowne doznania... serdecznie pozdrawiam i wiele dobrego życzę...:)
OdpowiedzUsuńWitam!
OdpowiedzUsuńNie byłem niestety a widzę, że warto...
W sumie to dosyć blisko, może już niedługo :-)
Pozdrawiam
Słyszałam o tym miejscu, jest już na mojej liście :)
OdpowiedzUsuńOgólnie bardzo lubię Czechy i Słowację. Są dla mnie fajnymi miejscami na któtki wyjazd.
Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubię jeździć do Czech i mam nadzieję, ze niedługo znów się tam wybiorę. Jak czytałam na stronie https://kioskpolis.pl/czechy-samochodem-o-czym-warto-wiedziec/ to tam fajnie napisano o czym warto wiedzieć aby pojechać do Czech samochodem.
OdpowiedzUsuń