reklama

czwartek, 5 lipca 2012

Wzdłuż Dunajca – Pieniny

Pieniny są pasmem górskim znajdującym się w południowej części Polski. Zajmują również fragment Słowacji. Położenie Pienin gwarantuje możliwość uprawiania turystyki w trakcie każdej pory roku. Usytuowanie Pienin sprawia, że znaczna część mieszkańców Polski spędza tam wolny czas.Atrakcją na skalę europejską jest niewątpliwie spływ przełomem  Dunajca, który można rozdzielić w gruncie rzeczy na trzy etapy. Najczęściej turyści wybieraja etap trzeci, najbardziej atrakcyjny, tzn. od Sromowiec Niżnych do Krościenka. Jest to naprawdę niezwykła przygoda, spływ odbywa się na łodziach flisackich i daje niezapomniane wrażenia. Podczas spływu Flisacy snują opowieści o Pieninach oraz atrakcjach turystycznych jakich jeszcze nie znamy, zwracają także uwagę na różne interesujące miejsca na rzece.


Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, łatwa dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Dodatkowo na ich atrakcyjność wpływa występowanie kwaśnych, nasyconych dwutlenkiem węgla wód mineralnych zwanych szczawami, eksploatowanych w uzdrowiskach Szczawnicy i Krościenku (w tych miejscowościach świetnie zadbano o infrastrukturę turystyczną: jest tam dobra baza noclegowa, możliwość wyżywienia, wynajmu rowerów itp.). Ich występowanie związane jest z procesami wulkanicznymi, zachodzącymi na granicy Pienin i Beskidów.

Zachęcam do wyruszenia w podróż szlakiem atrakcji turystycznych w Pieninach. Polecam udać się na wędrówkę na najwyższe szczyty, tzn. Trzy Korony i Sokolicę, Czertezik, które gwarantują niezapomniane widoki ze szczytów. Dla zainteresowanych architekturą polecam zwiedzenie zamków w Czorsztynie i Niedzicy oraz kościołów w Szlachtowej i Jaworkach (byłe cerkwie).W tej miejscowości znajduje się też przepiękny wąwóz Homole. O tych atrakcjach w następnym poście.  

4 komentarze:

 1. Masz całkowitą rację, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a spływ Dunajcem to atrakcja na europejską skalę. Równie atrakcyjny jest spacer po pienińskich szczytach lub drogą wzdłuż Dunajca.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne zdjęcia, piękne widoki, gdy podziwiam takie panoramy to życie wydaje się piękniejsze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w Pieninach nigdy nie byłem.. :-(
  Jest to miejsce oczywiście na mojej liście do odwiedzin...
  Tak patrząc na Twoje bardzo ładne zdjęcia to myślę, że byłoby to jedno z moich ulubionych pasm górskich. :-)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciesze się że trafiłem na ten wpis, bo przypomniałem sobie jak wspaniałe są Pieniny. Musze odwiedzić je ponownie w tym roku.

  OdpowiedzUsuń