Przez długie lata Cieszyn, 35-tysięczne miasto - kojarzył się większości Polakom przede wszystkim jako największe przejście graniczne w południowej Polsce. A tymczasem ma on bardzo długą i bogatą historie jako ośrodek leżący przy szlaku handlowym i migracyjnym, miejsce stykania się różnych kultur i religii (po dziś dzień funkcjonuje tu wiele kościołów, nie tylko katolickich, ale i protestanckich, właśnie w Cieszynie obejrzymy największy kościół protestancki w Polsce z 1709 r. – Kościół Jezusowy). Ponieważ w czasie II wojny światowej miasto zbytnio nie ucierpiało, możemy dzisiaj podziwiać tam wiele zabytków, oryginalną historyczną zabudowę miasta z wieloma urokliwymi zaułkami. Również położenie – u stóp Beskidów – podnosi znacząco atrakcyjność miasta.
Miasto zostało wg legendy założone w 810 r. przez trzech synów polskiego księcia Leszka III: Cieszka, Leszka i Bolka. Na tym miejscu stoi w dzisiejszym Cieszynie słynna Studnia Trzech Braci (fot. 4). Początkowo Cieszyn był jednym z ważniejszych grodów Księstwa Opolsko-Raciborskiego, potem stolicą Księstwa Cieszyńskiego, od XVII w., po wygaśnięciu rodu Piastów Cieszyńskich, pod panowaniem Habsburgów, kiedy to miasto odnotowało stopniowy ale znaczący rozkwit gospodarczy i kulturalny. Po upadku cesarstwa i zakończeniu I wojny światowej w 1920 r. doszło do podziału miasta między Polskę i Czechy, w latach 1939-1945 obie części połączono, ale wraz z zakończeniem II wojny światowej ponownie przywrócono podział wzdłuż rzeki Olzy.
Cieszyn może się pochwalić wieloma atrakcjami turystycznymi. Do najciekawszych należy Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się m.in. romańska Rotunda (XI w.) – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł i okolicznościowej monecie o nominale 2 zł), Wieża Piastowska (XIV w.) – wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.) – pozostałość systemu obronnego zamku górnego, klasycystyczny Pałacyk Myśliwski Habsburgów z 1838-1840 (fot. 3), w którym obecnie mieści się Zamek Cieszyn - Ośrodek badań nad kulturą materialną i wzornictwem oraz Państwowa Szkoła Muzyczna (za: www.cieszyn.pl). Bardzo urokliwy jest też rynek (fot.) z zabudową z końca XV w. Na środku stoi studnia św. Floriana z 1777 r. będąca pozostałością dawnego miejskiego systemu wodociągowego. Obecny gmach wielokrotnie przebudowywanego ratusza pochodzi z lat 40-ych XIX w. Ciekawymi obiektami położonymi na rynku lub w pobliżu są: secesyjny gmachy poczty, Dom Narodowy (fot. 1), Muzeum Śląska Cieszyńskiego z 1802 r. – jedno z najstarszych muzeów w Europie, hotel „Pod Brunatnym Jeleniem” w którym ponoć zatrzymywał się cesarz Austro-Węgier, car Rosji Aleksander, Józef Poniatowski i in. (obecnie, zdaje się, budynek wynajął jeden z dużych banków) (fot.2), stary cmentarz ewangelicko-augsburgski i komunalny, „stary” i „nowy” cmentarz żydowski, położona tuż przy Olzie Cieszyńska Wenecja (fot. 5) – warto tam zajrzeć na koniec zwiedzania i zatrzymać się na chwilę, może wypić kufel piwa „Brackie”, warzonego w miejscowym browarze (ale już w małych ilościach), który należy do Browarów Żywieckich, a ma około 20 lat dłuższą tradycję od Żywca. Dla zainteresowanych polecam wyprawę na drugą stronę mostu – kiedyś granicznego – do Czech, można tam smacznie zjeść w jednej z licznych restauracji (hospoda) i napić się piwa. Jednym z nielicznych godnych obejrzenia zabytków po czeskiej stronie jest ratusz zbudowany w okresie międzywojennym. Przy podziale miasta pomiędzy Polskę i Czechy kierowano się tylko i wyłącznie uwarunkowaniami geograficznymi, w rezultacie czego po czeskiej stronie znalazły się dzielnice przemysłowe i dworzec, a po polskiej – historyczne centrum miasta z jego pięknymi zabytkami. Cieszyn jest pięknym miastem o każdej porze roku, wiosną popularny jest szlak magnolii jako teren spacerowy, jesienią bardzo urokliwie przebarwia się zieleń na Górze Zamkowej i w Cieszyńskiej Wenecji tworząc romantyczne obrazy. Miasto przygotowało również wiele szlaków tematycznych zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów (www.cieszyn.pl). Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz