reklama

wtorek, 18 października 2011

W Raju… Czeskim (Český ráj)






Jakiś czas temu prezentowałam  na moich stronach Czeską Szwajcarię i Adrszpasko-Teplickie Skalne Miasta. Nie są to jedyne skalne formacje, jakimi mogą się pochwalić Czesi. Najstarszą grupę tworzy tzw. Czeski Raj - region turystyczny w północnych Czechach, słynący z niezwykłych formacji przyrodniczych (m.in. skalne miasta) oraz pamiątek historycznych; w 2005 r. uznany został geoparkiem UNESCO. Jest to również najstarszy w Republice Czeskiej obszar chronionego krajobrazu (Chráněná krajinná oblast Český ráj, od 1955) o powierzchni 181,5 km. Nazwę "Czeski Raj" nadali prawdopodobnie kuracjusze odwiedzający uzdrowisko Sedmihorky (www.skalnemiasta.pl). Jest to kraina o wyjątkowych walorach estetycznych. Tworzy niezwykłą całość skupiając niezwykle interesujące miasta, wygasłe wulkany i inne dziwy przyrody pomiędzy którymi człowiek założył stawy, wzniósł twierdze i pałace i założył malownicze wioski i miasta. Wszystkie te elementy tworzą jedyny w swoim rodzaju region turystyczny, który od dawna jest chętnie odwiedzany – i jest położony niedaleko granicy z Polską (ok.40 km). Jego główną zaletą jest brak dużych ośrodków turystycznych i tysięcy turystów przyjeżdżających i przeciążających środowisko naturalne. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników romantyki, turystów pieszych, rowerowych i raj dla alpinistów (www.czecot.pl).  Urok Czeskiego Raju tkwi w skalnych miastach i w wierzchołkach pochodzenia wulkanicznego, jaskiniach, lejach kresowych, skalnych bramach, które w połączeniu z zamkami ew. ich ruinami tworzą niezwykle malownicze miejsca. Ukształtowanie terenu w Czeskim Raju sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej, a przede wszystkim pieszej i to we wszystkich porach roku. Rejon obfituje  w szereg atrakcji turystycznych, takich jak skały z piaskowca, panoramy podziwiane z punktów widokowych, zamki lub ich ruiny, jaskinie, jak również ryglowe chaty ludowe z gankami i różnego rodzaju muzea. Szlaki turystyczne są bardzo dobrze oznakowane, we wszystkich ważnych pod względem turystycznym miejscach można znaleźć nocleg (możliwa rezerwacja internetowa).
Największym i najczęściej odwiedzanym skupiskiem skał są Prachowskie Skały, leżące na południowym obrzeżu Czeskiego Raju. To skalne miasto o niewielkiej powierzchni zaskakuje bogactwem znajdujących się tu form skalnych. Są tu liczne parowy, rozpadliny, 13 punktów widokowych, samotne piaskowcowe wieże, iglice i grupy bloków skalnych. Te najbardziej znane części skał można zwiedzać wędrując szlakami turystycznymi – nie wolno z nich zbaczać - cały teren jest rezerwatem przyrody od 1933 r. Przy wejściu na teren skalnego miasta Prachovské Skały (wstęp dla dorosłych kosztuje 35 CZK) znajduje się otwarte w 2002 r. muzeum przyrodnicze Czeski Raj, w którym znajdują się zbiory prezentujące tutejszą faunę i florę. Inną ciekawostką jest naturalne kąpielisko znajdujące się między skałami nazywające się Pelíšek, które latem odwiedza wiele osób. Jednym z centralnych obiektów Prachovských Skał jest Korytarz Cesarski – nazwany tak po tym, jak miejsce to w 1813 r. odwiedził cesarz Franciszek I (za: http://www.eczechy.pl/).
Są dwie podstawowe trasy: krótsza licząca 1,8 km oraz dłuższa o długości 3,5 km. W porównaniu z Adrszpasko-Teplickimi Skalnymi Miastami trasa w Czeskim Raju jest zdecydowanie cięższa, często trzeba się przeciskać przez szczeliny i pokonywać kamienne schodki.

To co odróżnia Czeski Raj od innych grup skalnych to duża liczba zamków i ruin. Symbolem tego regionu są położone na wzniesieniu i widoczne z niemal każdego miejsca ruiny zamku Trosky (fot. 4). Słowo „trosky” znaczy po czesku ruiny, ponieważ rzeczywiście są to ruiny zamku postawionego w latach 1380-1390. Dziś z zamku pozostały mury pałacu, potężne mury obronne, bramy oraz podgrodzie ze strażnicą. Charakterystycznym elementem są dwie wieże wyrastające z bazaltowej skały, na której stoi zamek – ta szczuplejsza nazywa się Panna i mierzy 57 m, a ta bardziej przysadzista to Baba, która mierzy 47 m. Tę warownię nie do zdobycia w okresie największej świetności otaczały trzy pierścienie murów z kilkoma bramami. Reprezentacyjnymi obiektami są również zamki Kost (Kość) i Hruba Skala (fot. 2) - zamek na skałach z piaskowca, połączonych pomostami. Użytkowany jako hotel, dla odwiedzających udostępniono podwórzec zamkowy z wieżą widokową. Warte obejrzenia są w bezpośredniej okolicy także Mysia Dziura (Mysi dira) - wąska szczelina (komin) w skałach, przez którą można przejść z Wąwozu Zamkowego (Zamecka rokle) do parkingu przed zamkiem Hruba Skala, Łoże Adama (Adamovo loze) - płaskorzeźba wyciosana w piaskowcu. Jej wykonanie zlecił Frantiszek Adam - brat ostatniego valdsztejnskiego właściciela włości Hruba Skała (za: www.skalnemiasta.pl). Najstarszym zamkiem Czeskiego Raju jest zamek Valdštejn, położony w sąsiedztwie hruboskalskiego skalnego miasta.
Osobiście polecam zwiedzenie jednej z perełek Czeskiego raju - zamku Sychrov (fot. 1). Pierwotnie piętrowy zamek barokowy, poddany został w późniejszym okresie przebudowie w stylu klasycystycznym i nowogotyckim. Romantyczny wygląd zyskał przede wszystkim dzięki budowniczemu książęcemu Josefowi Pruvotowi. Rozkwit pałacu przypada na XIX w. W  1820 r. nabył  go Karol Alain Rohan, który emigrował z kraju po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i w służbie monarchii austriackiej uzyskał tytuł księcia oraz stopień marszałka. Nowi właściciele, wywodzący się z bardzo starego francuskiego rodu, znacznie rozbudowali pałac w bardzo dekoracyjnym stylu romantyzmu historycznego. Ściany pałacu zdobią niezmiernie cenne obrazy olejne przodków Rohanów oraz francuskich królów. W pomieszczeniach znajdują się największe zbiory francuskiego malarstwa portretowego, kolekcja broni oraz sala pamięci A. Dvořáka. Na Sychrovie regularnie odbywają się wystawy i inne imprezy, na przykład nocne zwiedzanie. Wart zwiedzenia jest także rozległy angielski park zamkowy, w którym można zobaczyć niecodzienną atrakcję - pokazy wolnych lotów ptaków drapieżnych, z fachowym komentarzem profesjonalnego sokolnika o historii i teraźniejszości sokolnictwa w Czechach i na świecie. Na terenach pałacowych zostało nakręconych kilka filmów fabularnych i baśni filmowych.
Czeski Raj to region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, amatorzy turystyki pieszej i rowerowej, wspinaczki, wielbiciele zabytków architektury, a także dzieci (o tym mowa w tekście o Jičinie, zob. http://www.podrozebliskieidalekie.blogspot.com/2011/10/u-rumcajsa-i-haneczki-jicin.html ). Warto zaplanować sobie wycieczkę w te rejony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz