Udając się na Węgry czy Słowację, czy do naszego Zakopanego, warto zahaczyć o malownicze miejsce, jakim jest bez wątpienia Niedzica. Miejscowość leży w dolinie rzeczki Niedziczanki u podnóża Tatr i Pienin tuż przy zaporze na Dunajcu, która tworzy sztuczny zbiornik zwany Jeziorem Czorsztyńskim. Miejscowość ma charakter typowo turystyczny. Najsławniejszą atrakcją turystyczną Niedzicy sa dwa zamki królujące nad Zalewem Czorsztyńskim, pierwszy z nich to Zamek Niedzica, drugi Zamek Czorsztyn oraz Jezioro Czorsztyńskie bedące wodną atrakcją regionu.
Zamek Niedzica, zwany także Dunajcem, powstał prawdopodobnie pod koniec XIII w., a pierwsze wzmianki w dokumentach datowane są na 1325 r. , kiedy warownia leżała na terenie Węgier, a ówczesnymi właścicielami , z jedną przerwą praktycznie do połowy XV w., byli bracia Berzeviczowie. Kolejnymi właścicielami byli Zapolyowie, Łascy, Horvathowie, którzy rozbudowali zamek do form, które możemy dzis podziwiać), Joanelli i ponownie Berzeviczowie. Ostatnimi właścicielami – do 1944 r. – byli Salomonowie. W ostatnim okresie i tuż po II wojnie światowej zamek został doszczętnie zdewastowany i ograbiony, dopiero po nacjonalizacji w 1945 r. zabezpieczono obiekt, a od 1948 r., kiedy obiekt przejęło ministerstwo Kultury i Sztuki, rozpoczęto prace konserwacyjne.
I - dla kontrastu - widoczek letni:
Zamek stoi na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. i zachował się praktycznie w całości. Zamek górny to najwyższa i i najstarsza część, zbudowana jest z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratową wieżą. Oprócz wieży jest tam jeszcze kaplica, niewielka część mieszkalna i mały dziedziniec ze studnią (90m). Pod górnym zamkiem znajdowało się wieżienie, w którym więziono ponoć także Janosika. Zamek dolny – otynkowany, posiada trzy baszty i basteje: narożną, kapliczną i bramną. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. Między zamkami dolnym i górnym znajduje się zamek średni z częścią mieszkalną (http://zamki.res.pl/niedzica.htm). Do zwiedzania (ok. 30 min.) udostępniono kilka komnat z eksponatami należącymi do wyposażenia siedziby szlacheckiej. Z dwóch tarasów widokowych rozciąga się wspaniały widok na Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
Po przeciwnej stronie jeziora wznosi się na skale zamek Czorsztyn – powstały w tym samym czasie (ok. 1320 r.), ale, w odróżnieniu od Niedzicy, na ziemiach polskich. Prawdopodobnie zamek nosił nazwę Wronin i był ufundowany rzez zakon Klarysek z Nowego Sącza. W tamtym czasie był warownia graniczną, ośrodkiem administracyjnym i pełnił też rolę komory celnej. Zamek był wielokrotnie oblegany i niszczony, w ostateczna ruinę popadł w XVIII w., a władze austriackie wystawiły go na licytację. W 1819 r. ziemie czorsztyńskie nabyli Drohojowscy (http://zamki.net.pl/zamki/czorsztyn/czorsztyn.php). Dzisiaj zamek to malownicze, zabezpieczone ruiny udostępnione zwiedzającym. Polecam to miejsce na wycieczkę, lub jako "turystyczny punkt programu" np. w drodze do Tatr, na Słowację lub Węgry (nieopodal znajduje się przejście graniczne). Naprawdę warto!
Zamki opisywane przez Ciebie są bardzo interesujące i w tych miejscach można rzeczywiście oddychać historią. Zdjęcia bardzo udane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję:-)
UsuńTo naprawdę piękne miejsce. Bardzo ciepło te okolice wspominam, zamki bajecznie piękne, a okolica... ojej!:) Nigdy nie pochwaliłam chyba Twoich zdjęć, ale umówmy się, że bardzo mi się podobają. Pozdrawiam...
OdpowiedzUsuńDzięki:-)
UsuńWitam...
OdpowiedzUsuńPiękna zima i bardzo ładne zdjęcia.
A miejsce rewelacyjne, znam je niestety tylko ze zdjęć. :-(
A w Pieniny to muszę kiedyś pojechać, już teraz wiem, że będą mi się podobały. :-)
Pozdrawiam.