reklama

niedziela, 23 października 2011

Dolnośląskie na skróty – Kowary (Park Miniatur)





O walorach turystycznych Dolnego Śląska pisałam już kilkakrotnie, w niniejszym tekście chciałabym przedstawić jeszcze jedną atrakcję, nieco odmienną w charakterze, ale bardzo interesującą, zlokalizowaną w Kowarach….  
Kowary – niewielka miejscowość, która kiedyś słynęła z produkcji dywanów, w chwili obecnej ma na terenie fabryki Park Miniatur zabytków Dolnego Śląska. Odwiedzający mają okazję obejrzeć zabytkowe obiekty Dolnego Śląska w „pigułce” – na małej powierzchni umieszczono modele większości atrakcji turystycznych znajdujących się w tym regionie.
 Modele  są wykonane w skali 1:25 najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie ich w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów zdecydowanie  uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki regionu. W chwili obecnej gotowe są następujące miniatury zabytków: pałac i letnia rezydencja królów pruskich w Mysłakowicach, kościół królów pruskich w Mysłakowicach, świątynia Wang, pałac myśliwski w Bożkowie, dom Gerharda Hauptmanna, starówka Jeleniej Góry, kościół św. Maternusa z Lubomierza, ratusz i kamieniczki Lubomierza, pałac mały i duży w Łomnicy, schronisko "Szwajcarka", obserwatorium na Śnieżce, kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce, pałac w Bobrowie, Karpnikach, Dębowy Pałacyk w Karpnikach, pałac w Dąbrowicy,  Wojanowie, ratusz w Kowarach, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, Cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Sokołowsku, zamek Książ, dolnośląska chata przysłupowa - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Domy Tkaczy "Dwunastu Apostołów" z Chełmska Śląskiego, zamek Czocha, schronisko Strzecha Akademicka, Samotnia, wieża rycerska w Siedlęcinie, młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju, zamek Chojnik, Kościół Pokoju w Świdnicy, zamek w Kliczkowie, ratusz w Görlitz, Kościół Łaski w Jeleniej Górze, pałac w Miłkowie, domki tyrolskie z Mysłakowic, baszta "Bracka" z Lubania, chata Kołodzieja ze Zgorzelca i ratusz z Wrocławia (za: www.szklarskaporeba.pl). Dla młodszych gości gospodarze obiektu przygotowali również park „Zielony Labirynt”, mini lunapark i kino 4D.
Bilet wstępu kosztuje 15 zł, zwiedzanie parku w towarzystwie przewodnika, który opowiada o każdym obiekcie dołączając ciekawostki i informacje o stanie aktualnym obiektów trwa około godziny. Nie jest to długo, a zaręczam, że warto. Miasto Kowary również jest ciekawą miejscowością z licznymi miejscami świadczącymi o jego bogatej historii. Znajduje się tu m.in. interesująca i bezpieczna trasa turystyczna (ok. 1200 m, 60 min.). Jest ona odbierana przez turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza, a także rudy uranowej (za: www.polskieszlaki.pl).


1 komentarz:

  1. Słyszałam o Kowarach, że tam też park miniatur. Niedawno takie miniaturki podziwiałam na Jurze. To naprawdę ciekawe miejsca do zwiedzania. Serdecznie Cię pozdrawiam, Elvirko. Piękny i wartościowy masz blog.

    OdpowiedzUsuń