reklama

środa, 23 listopada 2011

Przygraniczne Czechy dla golfistów i nie tylko - Kravaře, Šilheřovice





Chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia rejonu przygranicznego Czech, gdzie znajduje się cały szereg atrakcyjnych i urokliwych miejsc. Na początek przedstawię dwa obiekty, które można nie tylko zwiedzić, ale również pograć tam w golfa.
2 km za przejściem granicznym w Chałupkach położona jest miejscowość Šilheřovice (pol. Szylerzowice, fot. 3,4), gdzie znajduje się piękny, duży pałac. Pałac w Šilheřovicach został zbudowany dla Jana Fryderyka von Einchendorffa na początku XIX w. w miejscu wcześniejszego renesansowego zamku, wzmiankowanego w źródłach już w 1609 r. Rezydencja w Šilheřovicach została przebudowana w stylu neobarokowym w latach 80-tych XIX w. przez Alberta von Rothschilda. Obecnie jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, trzyskrzydłowa, dwukondygnacjowa, nakryta dachami mansardowymi. Fasada 9-osiowa, ze znacznym środkowym ryzalitem zwieńczonym okrągłą wieżą z kopułą, górującą nad pałacem. Duże wrażenie robi 21-osiowa elewacja parkowa ozdobiona pilastrami, gzymsami oraz obramowaniami okien. Wyróżniają w niej się trzy ryzality, dwa skrajne trzyosiowe i centralny pięcioosiowy. Ryzalit środkowy jest zwieńczony trójkątnym tympanonem z kartuszem herbowym rodu von Rothschild i poprzedzony balkonem na pierwszym piętrze, wspartym na czterech kolumnach. Przy elewacji tylnej znajduje się taras, z którego dwubiegowe schody prowadzą do parku. Obecnie w pałacu mieści się szkoła hotelarska. Obiekt można zwiedzać z zewnątrz. Polecam również spacer po ogromnym 86 hektarowym parku, na terenie którego znajduje się m.in. pole golfowe. W parku przetrwały również ozdobne rzeźby, fontanny oraz pałacyk myśliwski.
Kolejnym celem jest oddalony o ok. 20 km w kierunku zachodnim pałac w  Krawarzu (fot. 1,2), wzmiankowany już w 1377 r. Najprawdopodobniej średniowieczna twierdza znajdowała się na wzgórzu, na którym obecnie stoi kościół. W XVI w. rodzina von Schlewitz wybudowała nową renesansową rezydencję w miejscu wschodniego skrzydła obecnego pałacu. Budynek przebudowany w II połowie XVII w. został zniszczony w 1696 r., następnie odbudowany jako okazała barokowa rezydencja. Znaczną przebudowę pałac przeszedł w latach 40-tych XIX w. za czasów hrabiny Eufemii Renard. W 1937 r. wybuchł pożar, który za wyjątkiem kaplicy zniszczył cały pałac. Rekonstrukcję budowli przeprowadzono dopiero w latach 1955-1971. Dziś w murach zabytku znajduje się muzeum oraz restauracja.
Barokowy pałac w Krawarzu to czteroskrzydłowe założenie rozłożone wokół wewnętrznego dziedzińca. Wszystkie skrzydła na planie prostokąta, murowane z cegły, otynkowane, podpiwniczone, za wyjątkiem skrzydła południowego nakryte wysokimi dachami mansardowymi. Fasada jedenastoosiowa z centralnie umieszczonym trzyosiowym, wyższym ryzalitem, w którym znajduje się wejście główne z bogata zdobionym portalem. W skrzydle południowym dominuje kaplica p.w. Michała Archanioła, z kopułą pokrytą freskami Franza Gregora Ecksteina (lata 1727-1730) oraz rzeźbami Johanna Georga Lehnerta. Elewacje o podziałach ramowych zdobią pilastry, gzymsy oraz dekoracyjne detale. Pałac otacza rozległy park, w części zamieniony na pole golfowe. Po parku można swobodnie pospacerować, a samą rezydencję zwiedzić, gdyż znajduje się w niej muzeum.
Obydwa pałace są w dobrym stanie, założenia parkowe bardzo dobrze utrzymane (na miejscu jest baza gastronomiczna)  i mogą być świetną alternatywą spędzenia wolnego dnia. Polecam!
(źródło: www.palaceslaska.pl)

1 komentarz:

  1. Zachęciłaś:) Wezmę to pod uwagę. Piękny opis i zdjęcia. Serdeczności...:)

    OdpowiedzUsuń