reklama

niedziela, 15 stycznia 2012

W Libereckim kraju (2)

Kilkanaście kilometrów na północny zachód od Liberca położona jest kolejna atrakcyjna turystycznie miejscowość – Grabštejn. Po raz pierwszy udostępniony turystom w 1993 r. (długi czas były tam koszary wojskowe). Jest to jeden z najstarszych grodów w północnych Czechach. W miejscu pierwotnego grodziska został wybudowany gródek królewski, który od  1256 r. znalazł się w posiadaniu Donínów. Gródek był w okresie późniejszym przebudowany w stylu renesansowym i poszerzony o tak zwany Dolny zamek, który jest dzisiaj wykończony w stylu empirowym a w jego skład wchodzi także Hostinski dom z 1833 r. Dominantą Górnego zamku jest okrągła wieża, która jest udostępniona zwiedzającym. Z wieży roztacza się piękny widok na Trójstyk (Czechy, Polska, Niemcy) (wstęp ok. 100kc).


Ponadto znajduje się tu renesansowa kaplica św. Barbary z 1569 r. oraz zachowały się oryginalne freski i sklepienia. W podziemiach urządzono wystawy rzemieślnicze, ekspozycję obróbki kamieni szlachetnych oraz starą kuźnię. Częścią podziemia jest też udostępniony początek tajnego korytarza. W północnym skrzydle na drugim piętrze wystawione są zbiory mebli. Na zamek stopniowo powracają pierwotne zbiory rodziny Clam-Gallas, które są uzupełniane kolejnym wyjątkowo cennym wyposażeniem wnętrz pochodzenia regionalnego (http://www.severnicechy.info/dr-pl/1189-grod-i-zamek-grabstejn.html).
I na koniec jeszcze jedna miejscowość, myślę bardziej znana żeńskiej części czytelników - Jablonec nad Nisou – miasto szkła i biżuterii. Pierwsze wzmianki o mieście datowane są na 1356 r., ale zasadnicza zmiana w rozwoju miasta nastąpiła w 2. połowie XVII w., kiedy zaczyna szybko się rozwijać szklarstwo, ale jednocześnie okazuje się, że Jablonec ma również korzystne położenie do prowadzenia handlu. Kiedy następnie w 1. połowie XVIII w. pojawiła się pierwsza biżuteria i od razu zdobyła sukces na rynku, nic nie stało na przeszkodzie dalszemu szybkiemu rozwojowi miasta, które w tym okresie prowadziło już handel z całym światem. Świadectwem bogactwa, które do Jablonca przychodziło właśnie w latach przed I wojną światową, jest cały szereg wystawnych domów i dzielnic. Do najbardziej interesujących należały budynki secesyjne i prywatne wille w dzisiejszej ulicy Podhorská i 28. října. Później powstały dwie dominanty Jablonca, kościół Najświętszego serca Pana na rynku Horní náměstí oraz ratusz na dzisiejszym rynku Mírové namesti (http://www.mestojablonec.cz). Firma „Jablonex” funkcjonuje w dalszym ciągu i w mieście na każdym kroku widać sklepy z rodzimą biżuterią. To bardzo ładne i malowniczo położone miasto, które polskim turystom jest mało znane.




Jak we wstępie wspomniałam, Liberecki Kraj został w Polsce trochę wypromowany przy okazji turniejów narciarskich z udziałem polskich zawodników. Jest to bardzo piękny rejon, nie tylko turystów zainteresowanych architekturą i historią, ale też dla narciarzy, fanów turystyki rowerowej (w Górach Izerskich rozpoczyna się przepiękna trasa rowerowa Odra-Nysa Łużycka/ Oder-Neisse-Fahrradweg, prowadząca wzdłuż granicy aż do Bałtyku) oraz pieszych wędrówek. Polecam gorąco te strony!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz