reklama

poniedziałek, 19 grudnia 2011

„Królewska” dzielnica Pragi – Hradczany

W związku ze smutnym (nie tylko dla Czechów) wydarzeniem, jakim jest odejście byłego prezydenta, proponuję przyjrzeć się miejscu, będącym nie tylko miejscem sprawowania urzędu głowy państwa, symbolem czeskiej państwowości, ale również największym kompleksem zabytków w Pradze…






Hradczany kojarzą się najbardziej z Zamkiem Praskim (Pražský hrad). Kompleks zamkowy jest jednym z największych na świecie tego typu obiektów. Jest to monumentalny zespół budowli pałacowych, urzędowych, kościelnych, fortyfikacyjnych i mieszkalnych we wszystkich stylach architektonicznych, od lat obecny na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Ich historia sięga IX w., kiedy członkowie dynastii Przemyślidów założyli tu swoją siedzibę. Kolejni władcy Czech rozbudowywali ją i dzieki nim zamek praski jest dziś tak imponujący i największy w Czechach. Rozciąga się wokół trzech dziedzińców na powierzchni 45 hektarów. Początkowo był siedzibą czeskich książąt i królów. Od 1918 r. w Zamku Praskim rezyduje Prezydent Państwa. Wzgórze zamkowe odwiedzają tłumy a największe wrażenie na zwiedzających robi Katedra św. Wita, którą zaczęto budować w 1344 r. a oficjalnie ukończono w 1929 r. To największy kościół w kraju, znajdują się w nim 22 kaplice, z których najświetniejsza jest ta poświęcona św. Wacławowi, ozdobiona złotem i szlachetnymi kamieniami (ok. 1400 szt.). Interesujący jest również nagrobek św. Jana Nepomucena z XVIII w. Wspaniały widok na Pragę rozciąga się z tarasu prawie stumetrowej Wielkiej Wieży katedry, gdzie znajduje się największy dzwon czeski – 16,5-tonowy „Zygmunt”. Najstarszą romańska budowlą w Pradze jest bazylika św. Jerzego. W kosciele tym pochowano niektórych członków dawnych czeskich rodów książęcych. W przykościelnym klasztorze św. Jerzego miesci się obecnie oddział Muzeum Narodowego z obrazami czeskich mistrzów(za: Nawigator turystyczny: Czechy, Warszawa 2008).
Po obejrzeniu tych obiektów  można odpocząć w Ogrodach Królewskich z letnimi pałacami, tarasami widokowymi, oranżerią i fontannami. Do murów obronnych Zamku przylega malownicza Złota Uliczka z miniaturowymi domkami. Według legendy mieszkali tam dawniej alchemicy i złotnicy, co dało jej swoistą nazwę.

Hradczany to przede wszystkim kompleks zamkowy, ale nie tylko. Warto jeszcze zobaczyć inne kościoły i klasztory jak np. pierwszy w Czechach klasztor Kapucynów z 1600 r. czy Loretę – cel licznych pielgrzymek i przywracania wiary katolickiej w Państwie Czeskim. Innym ważnym klasztorem rywalizującym nawet z siedzibą władców jest klasztor na Strahovie. Tuż przed Zamkiem Praskim wokół placu hradczańskiego swoją urodę prezentują cztery wspaniale zdobione pałace. Okazały Pałac Arcybiskupi, Pałac Sternbergów z początku XVIII w. oraz Pałac Martinicki i Schwarzenbergów (http://www.wirtualnapraga.pl/warto_wiecej.php?id=211).
Poza słynną Złotą Uliczką warto jeszcze zajrzeć na nie mniej atrakcyjną ulicę Nowy Świat. Zamieszkiwała ją biedniejsza część społeczeństwa i stąd jej inny styl architektoniczny niż w pozostałych częściach Hradczan. Jednakże skromne domy były ozdabiane w miarę możliwości jej mieszkańców i dzisiaj ta stosunkowo niska zabudowa roztacza sielską i bajkową atmosferę. Warto wybrać się tam po zmroku i odkrywać mniej znane i odwiedzane zakątki na Hradczanach. 
Zmęczonym i spragnionym polecam Gospodę u Černého Vola serwującą pyszne piwo kuflowe i najlepszy w Pradze Nakládaný Hermelin (ser pleśniowy z oliwą, czosnkiem i ziołowymi przyprawami).


2 komentarze:

  1. Jadłam ten ser!!!!!!:)))) i popijałam piwem (czeskie jest wyśmienite), niebo w gębie! To miejsce jest zjawiskowe, gł ze wzgl na zabytki. Zdravim:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam tam jakiś czas temu i z czystym sumieniem stwierdzam że chcę tam jeszcze....:-)
    Wesołych Świąt i Tobie Elviro:-)

    OdpowiedzUsuń