Dziś chciałabym was zaprosić do najcenniejszego zabytku polskiego baroku, zaprojektowanego przez Augystyna Locciego i zbudowanego dla Jana III Sobieskiego w latach 1677-1696 (później rozbudowywanego przez kolejnych właścicieli – Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich). W latach 1730–1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego. Każda z rodzin dokonywała zmian we wnętrzach pałacu i w ogrodzie, zgodnie z aktualną modą i potrzebami.
W 1805 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego, w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej.
Wilanowski pałac to charakterystyczne założenie przestrzenne, łączące tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem. Elewacje pałacu i wnętrza, wykorzystując symbolikę antyczną, mają na celu gloryfikację rodu Sobieskich i militarnych dokonań króla. Wnętrza pałacowe z oryginalnym wystrojem plastycznym i bogatym wyposażeniem reprezentują trzy epoki stylowe. Najstarsze, barokowe apartamenty królewskie mieszczą się w korpusie głównym. Styl wieku XVIII prezentują wnętrza w skrzydle południowym. Pomieszczenia urządzone przez Potockich w XIX w. zajmują skrzydło północne. Sala Karmazynowa, Gabinet Etrusków, Lapidarium i Gabinet przed Galerią są częścią historycznego muzeum powstałego w 1805 r. Na piętrze umieszczona jest Galeria Portretu Polskiego od XVI do XIX w. z wizerunkami monarchów, przedstawicieli wielkich rodów magnackich, Polaków zasłużonych dla kraju oraz animatorów życia kulturalnego. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się m.in. typowe dla rodzimego malarstwa portrety sarmackie, w tym bardzo charakterystyczne portrety trumienne (http://www.warsawtour.pl/zabytki-i-inne-atrakcje/muzeum-pa-ac-w-wilanowie-1839.html).
Bezpośrednią oprawę Pałacu stanowi dwupoziomowy ogród, łączący w harmonijną całość zróżnicowane stylowo części (ogród barokowy, romantyczny park angielsko-chiński, krajobrazowy park angielski, ogród neorenesansowy).
Szczęśliwie dla nas zarówno pałac, jak i całe założenie ogrodowo-parkowe przetrwały zabory, wojny i okupację, zachowując wszystkie swoje walory historyczne i artystyczne. W tej chwili, po gruntownej rewitalizacji, całość prezentuje się imponująco. Odbywa się tam szereg imprez kulturalnych (np. Letnie Koncerty Królewskie, Letnia Akademia Muzyki Dawnej). Zbiory muzealne są bardzo bogate i ciekawe, zachęcam do ich obejrzenia (radzę pomyśleć o wcześniejszym zaopatrzeniu się w bilety, ponieważ jest tam określona godzina wejścia – do pałacu można wejść tylko w określonych porach – w grupach. Po zwiedzeniu wnętrz gorąco polecam spacer po ogrodach, są wspaniałe (o wilanowskich ogrodach zamieściłam oddzielny post: http://www.parkiogrody.blogspot.com/2011/11/w-krolewskich-ogrodach-wilanow.html).
Tak, to jeden z najpiękniejszych pałaców. Świetną lekturę nam dostarczyłaś i jakże piękne zdjęcia. Jakbym tam teraz była. Dziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam...
OdpowiedzUsuńWidzisz Elwiro...coraz bardziej przekonujesz mnie do odwiedzin Wilanowa....Poczekam na ciepło czyli na wiosnę:-)
OdpowiedzUsuńTo miejsce jest na mojej liście 2013 :)
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia.