Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii, położone nad Dunajem, w północno-wschodniej części kraju. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bogactwo zabytków, tętniące życiem kawiarnie, dzielnica winnic, przepiękne parki, amatorzy zakupów w firmowych sklepach również będą bardzo zadowoleniJ
Nie można wspomnieć o Wiedniu nie wspominając o wiedeńskich pałacach. Niezwykłym urokiem cieszy sie kompleks Schönbrunn (fot. 1-3), uznawany za jeden z najbardziej wartościowych pod względem architektonicznym obiektów mieszkalnych (znajduje się również na liście UNESCO). Charakteryzuje go wyjątkowe bogactwo dekoracji architektonicznych, stiuków, sztukaterii, malowideł ściennych, złoceń oraz przepięknych mozaikowych podłóg. Przy pałacu funkcjonuje również ogród zoologiczny i palmiarnia. Na pobliskim wzgórzu znajduje się pawilon widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wiednia. Schönbrunn to również kompleks parkowy w stylu francuskim z labiryntem wykonanym z bukszpanu. Pałac posiada aż 1400 komnat, z czego ok. 41 udostępniono zwiedzającym (www.wien.at). W roku 1559, cesarz Maksymilian II nakazał przebudowę młyna na rezydencję myśliwską, a wokół utworzyć zamknięte tereny łowieckie. W czasie tureckiego oblężenia w roku 1683 posiadłość została spalona, a w roku 1692 cesarz Leopold I postanowił zbudować na jej miejscu nowy pałac letni, jako rezydencję dla swojego syna Józefa. W latach 1744-1749 pałac został zmodernizowany i przebudowany na zlecenie Marii Teresy. Architektem nadzorującym prace był Nikolaus Pacassi. Fasada została pomalowana na jej ulubiony kolor - żółty.Mimo iż w domyśle była to rezydencja letnia, Habsburgowie zamieszkiwali tu przez większość roku, zajmując liczne komnaty kompleksu. Urodził się tu w roku 1830 cesarz Franciszek Józef, który później poślubił czarującą Sisi. Swego czasu, w latach 1805-1809 zamieszkiwał tu Napoleon Bonaparte, konferując najczęściej w pokoju Im Vieux-Lacque, a w 1918 roku, w Chińskim Salonie Błękitnym abdykował ostatni cesarz habsburski, Karol I (www.wieden.poznaj.info.pl). Przepiękne są ogrody przypałacowe, utrzymane w stylu francuskim. Na ich terenie znajduje się zoo, labirynt, palmiarnia, fontanna Neptuna, Glorietta (fot. 2).
Drugi znaczący obiekt, to Belweder (1714-1723) składający się z dwóch budynków - Górnego i Dolnego Belwederu - przedzielonych francuskim ogrodem (fot. 4-6). Była to letnia rezydencja początkowo księcia Eugeniusza Sabaudzkiego a potem cesarzowej Marii Teresy. Dziś jest to muzeum wspaniałych dzieł sztuki z XIX i XX w., a szczególnym powodzeniem cieszy się kolekcja obrazów Gustawa Klimta ze sztandarowym obrazem „Pocałunek” (w całym Wiedniu można kupić różne pamiątki z motywami z obrazów tego malarza). W Dolnym Belwederze mieści się muzeum baroku i muzeum sztuki średniowiecznej. Bilety (ok. 10 Euro) upoważniają do wstępu do wszystkich muzeów kompleksu i nie trzeba ich zwiedzać jednego dnia. Niezapomniane przeżycia gwarantowane!
Piękny opis i świetne zdjęcia. W Wiedniu byłam parę lat temu, cudowne zachowałam wspomnienia. Serdecznie pozdrawiam...:)
OdpowiedzUsuń