reklama

piątek, 23 września 2011

Nie tylko przejście graniczne - Görlitz




Zapewne większość czytających ten tekst osób przekraczała przed laty granicę polsko-niemiecką w Zgorzelcu/Görlitz i kojarzy to miejsce z ponurymi widokami zaniedbanych, brudnych  ulic (Od kilku lat nie ma potrzeby, udając się za granicę,  przejeżdżać przez miasto i rzeczywiście większość podróżnych nie zatrzymuje się tam, co uważam, jest poważnym błędem). Czy ktoś zastanawiał się, jak teraz wygląda Görlitz? Zapewniam, że można się bardzo mile zaskoczyć -  to miejsce zarówno na jednodniowe zwiedzanie, jak i na kilkudniowy pobyt…
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w Görlitz znajduje się ok. 4000 zabytków architektury, od przykładów budowli gotyckich po secesję. Do najciekawszych należy z pewnością ratusz(fot.), którego najstarsze części pochodzą z XIV w. Na wieży ratuszowej zobaczymy zachowany oryginalny cyferblat zegara ratuszowego z 1524 r. Na rynkach (górnym i dolnym) możemy podziwiać wiele pięknie odrestaurowanych kamienic z podcieniami, wśród których najstarsza i chyba najpiękniejsza (również w skali całych Niemiec) to Schönhof z 1525 r. – obecnie siedziba jednego z muzeów (fot.), inna ciekawa kamienica to Ratsapoteke (apteka „ratuszowa”) z 1558 r., tzw. dom „biblijny” ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu na fasadzie (Biblisches Haus - 1570). Warto również pomyśleć o drobnych zakupach i zajść do domu towarowego z przepięknymi, bogato zdobionymi wnętrzami (Jugendstilkaufhaus, obecnie należy do sieci „Hertie”) z 1912/1913 r. Jednym z najbardziej znanych i najstarszych budowli sakralnych miasta i całej Saksonii jest położony nad Nysą Łużycką potężny kościół św. Piotra i Pawła (fot., od 1372 główny kościół miasta, za: www.goerlitz.de), siedziba biskupa. Tam też  odbywają się znane miłośnikom muzyki organowej koncerty na Organach-Słońce Caspariniego (Sonnenorgel). Miłośnicy piwa również znajdą tam coś dla siebie: browar Landskron (1869), gdzie po dziś dzień produkuje się piwo według tradycyjnych receptur, proponuje zwiedzanie swoich obiektów oraz organizuje szereg znanych w okolicy imprez kulturalnych pod nazwą KULTurBRAUEREI (za: http://www.goerlitz.de/). Landeskrone to również kolejna atrakcja okolicy, z daleka widoczna góra (420m n.p.m.), która jest niczym innym, jak wygasłym wulkanem.
Stara zabudowa Görlitz  nie ucierpiała podczas działań wojennych 1939-1945, ale przynależność do NRD niestety na długie lata zahamowała jego rozwój. Punktem zwrotnym dla rozwoju miasta było zjednoczenie Niemiec; od tego momentu zaczęto renowację i to nie pojedynczych budynków a całych rejonów (np. renowację dolnego rynku zakończono w 1994 r.). Zjednoczenie spowodowało niestety dużą migrację młodych ludzi w celach zarobkowych do tzw. starych landów Niemiec, a skutkiem tej sytuacji  jest bardzo wysoka liczba pustostanów (ok. 7000) w mieście. W 2006 i 2010 r. miasto startowało w konkursie o miano europejskiej  stolicy kultury, a od 1998 r., razem z polskim Zgorzelcem tworzą  tzw. Europastadt (Europa-Miasto) i podejmują szereg wspólnych inicjatyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz