reklama

wtorek, 6 września 2011

Piękno Skalnych Miast - tuż za granicą Polski






Dzisiejszy cel naszej wyprawy - Teplicko-Adrszpaskie Skalne Miasto - znajduje się w Czechach, kilkanaście km za przejściem w Kudowie (Nachod). Są to młodsze formacje skalne w prównaniu do Czeskiego Raju, który położony jest kilkadziesiąt km dalej na południe.  Obejrzenie każdej z tych formacji skalnych zajmuje około 2-3 godzin, na jeden dzień jest to plan dość ambitny ale wykonalny. Kto preferuje wolniejsze tempo, może zarezerwować sobie w okolicy nocleg w licznych pensjonatach czy hotelikach i rozłozyć plan zwiedzania na dwa dni (w okolicy znajduje się sporo innych atrakcji turystycznych, chociażby leżące nieopodal miasteczko Nove Mesto nad Metuji, o którym mowa będzie w następnym tekście, a gdzie można zwiedzić zamek, rynek, zjeśc obiad w jednej z restauracji na rynku).
Adrspach to Skalne Miasto, jedno z największych i najpiękniejszych w Europie, to najpiękniejsza część Gór Stołowych, a zarazem magnes, który przyciąga turystów w Sudety.  Skalne Miasto Adrspach jest wyjątkowym miejscem. Poprowadzona jest tam trasa okrężna, która liczy sobie około 4 km i jest bardzo dobrze oznakowana i opisana. Mimo mnogości i stosunkowo dużych rozmiarów skał należy dodać, że pokonanie wytyczonych tras nie przysparza żadnej grupie wiekowej większych trudności.
Powstałe z piaskowca płytowego formy skalne malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę sprawiają monumentalne wrażenie. Znajdziemy tutaj skalne wodospady, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko, gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. Tuż za kasą, przed wkroczeniem w miasto skał, przechodzimy obok wyrobiska po byłej piaskowni zalanego wodą, w której odbijają się okoliczne skały i drzewa (fot.).
Droga prowadzi przez las, w którym co rusz napotykamy na ciekawe formy skał. Oglądamy Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, a po prawej stronie w odnodze szlaku blisko siebie znajdują się Organy i Chełm. Skały stają się coraz wyższe i wypierają z krajobrazu drzewa - to znak, że zbliżamy się do Gotyckiej Furty, która dawniej pełniła funkcję głównego wejścia do Skalnego Miasta. Przez wąskie przejścia i po kładkach z desek idziemy między pionowymi skałami, mijamy m.in. Rynek Słoni, popiersie Goethego, a następnie docieramy do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Idąc dalej szlakiem ogądamy Kochanków (fot.), Żółwie, Starostę i Starościnę, przeciskamy się wąską Mysią Dziurą, za którą  stoi Pianino Karkonosza. Wszystkie skały wywieraja ogromne wrażenie na zwiedzających, dlatego zdecydowana większość turystów decyduje się na  odwiedzenie rónież i Teplickiego Skalnego Miasta, położonego około 2-3 km od Adrszpachu. Można dotrzeć do niego na piechotę, żółtym szlakiem lub dojechać samochodem (przed kasami znajduje się bardzo duży płatny parking). Również i tu zobaczymy liczne interesujące formy skalne, jak np. Skalna Korona (symbol Skał Teplickich), Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy, Mnich i wiele innych. Naszą wycieczkę proponuję rozpocząc od wejścia na szczyt ruin zamku Strzemię, skąd rozciąga się przepiękna panorama (z uwagi na liczbę schodków do pokonania jest to propozycja dla osób z dobrą kondycją:-)). Idąc niebieskim szlakiem co chwila mijamy jakąś skałę, o których informacje zamieszczone są obok w kilku językach. Teplickie Skalne Miasto różni się od Adrszpaskiego, ale każde z nich ma swój urok i trudno byłoby wskazać, które z nich jest piękniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz